27 Απριλίου, 2024
Gatzoli.gr | Οι ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο
Sports Κοινωνία Τοπικά Νέα

Υπερήφανη τέταρτη θέση για τον μαχητή Δημήτρη Καρυπίδη στο Τόκυο

Όπως τo έκανε στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016 έτσι και στο Τόκιο. Ο Εβρίτης
Δημήτρης Καρυπίδης εντυπωσίασε .
Ο Έλληνας πρωταθλητής στην κολύμβηση και τον τελικό των 100μ. ύπτιο S1 κατέκτησε την 4η θέση
στον τελικό με χρόνο 2:58.07, που αποτελεί και ατομικό ρεκόρ, φτάνοντας μια ανάσα από το μετάλλιο!
«Συγκινημένος και υπερήφανος» γραφεί σε ανάρτησή του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Παραολομπιονίκης για δεύτερη φορά, γεννημένος μαχητής , αν και παραπληγικός δεν σταμάτησε
ποτέ να βάζει στόχους και να χαρίζει μεγάλες επιτυχίες στην χώρα κάνοντας υπερήφανους τους
συμπατριώτες του. Κλήθηκε να επαναπροσδιορίσει τη ζωή του και το έκανε με τον πλέον επιτυχημένο
τρόπο.

Παρότι γεννήθηκε «διαφορετικός» με ατελή οστεογέννεση, μια πάθηση που τον υποχρεώνει να
κινείται σε αναπηρικό αμαξίδιο κατάφερε να βγει από το περιθώριο, να δώσει με την στάση του κουράγιο σε όλους , να γίνει παράδειγμα προς μίμηση.

Σχετικά λίγα χρόνια στον αγωνιστικό αθλητισμό μπήκε στον κόσμο της κολύμβησης για ΑΜεΑ το 2012. Ήταν το μόνο άθλημα που του επιτρέπει την κίνηση με τον ελάχιστο κίνδυνο για την υγεία του.
Το 2013 κατατάσσεται για τους αγώνες στην Ελλάδα στην κατηγορία S1, την κατηγορία της μεγαλύτερης αναπηρίας. Ξεκινά την προπόνηση έξι φορές την εβδομάδα από 1.5 έως 2 ώρες, στο υπερσύγχρονο  κολυμβητήριο της πόλης του που είναι απόλυτα προσβάσιμο σε άτομα με αναπηρία και μέσα σε μόλις 7 χρόνια γεμίζει τους τοίχους του σπιτιού του με διακρίσεις και χρυσά μετάλλια σε Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια Πρωταθλήματα.

Ο δημοτικός Υπάλληλος του Δήμου Αλεξανδρούπολης με προπονητή συμπαραστάτη και φίλο τον
εκπαιδευτικό Γιώργο Τυλιγαδά που δεν έχει φύγει ποτέ από το πλευρό του κάνει θαύματα .
Το 2016, άρχισε τις αγωνιστικές του συναντήσεις με την συμμετοχή του στη διεθνή κολυμβητική συνάντηση στη Νάουσα(19/3/16), όπου και κατέκτησε 2 μετάλλια (2 χρυσά). Η επόμενη διοργάνωση που συμμετείχε ήταν με την Εθνική Ομάδα στην μεγαλύτερη διεθνή διοργάνωση μετά τους Παραολυμπιακούς, στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της IPC, στο Funchal της
Πορτογαλλίας.

Απολογισμός: 3 ατομικά ρεκόρ σε ισάριθμα αγωνίσματα
Στην διεθνή συνάντηση «IDM BERLIN 2016», στο Βερολίνο(9-12/6/16) έφυγε με 6 μετάλλια(4 χρυσά και
2 ασημένια ) στην κατηγορία του και 1 πανελλήνιο ρεκόρ στα 20ομ ύπτιο. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ο Δημήτρης κατέκτησε 2 ασημένια μετάλλια στα 50 και 100μ ύπτιο.

Με την Εθνική Ομάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο της Βραζιλίας το 2016 την σημαντικότερη διοργάνωση για όλους τους αθλητές ΑΜεΑ στους τελικούς των δύο αγωνισμάτων ο
Δημήτρης κατέκτησε την 5η θέση στα 100μ ύπτιο και την 6η θέση στα 50μ ύπτιο κατηγορίας S1, θέσεις
που του δίνουν για πρώτη φορά τον τίτλο του Παραολυμπιονίκη ..
Η πορεία που ακολουθεί τα επόμενα χρόνια είναι ανάλογη. Το αγωνιστικό του ταξίδι συνοδεύεται από
συνεχείς διακρίσεις που τον οδηγούν στο Τόκυο και την νέα του επιτυχία .

Το μήνυμα που έχει για όλους μας είναι ότι "μπορούμε να κάνουμε τα πάντα, αρκεί να το θέλουμε.
Οι Εβρίτες έχουν κάθε λόγο να είναι υπερήφανοι καθώς έχουν ήδη δύο παραολουμπιονίκες. Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το χάλκινο στα 100 μ. ελεύθερο με εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό των 100 μ. ελεύθερο – S8, τερματίζοντας τελικά στην 3η θέση με χρόνο 58.73