26 Φεβρουαρίου, 2024
Gatzoli.gr | Οι ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο
Πολιτική

Εκλογές 2023: Όλα τα ονόματα της νέας βουλής

Με αρκετές εκπλήξεις και σημαντικές απώλειες από πλευράς ΣΥΡΙΖΑ σχηματίζεται η νέα Βουλή μετά τις χθεσινές εκλογές.

Με τη Νέα Δημοκρατία να σχηματίζει πλέον αυτοδύναμη κυβέρνηση με 158 έδρες στη νέα οκτακομματική Βουλή, ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ο μεγάλος χαμένος σε σχέση με τις εκλογές της 21ης Μαΐου, αφού από τις 71 έδρες πέφτει στις 48.

Εκτός μένουν ονόματα όπως οι Βρούτσης, Ξενογιαννακοπούλου, Δραγασάκης, Ραγκούσης, Σπίρτζης και Μουζάλας μεταξύ άλλων, ενώ αρκετοί είναι οι κερδισμένοι στη Νέα Δημοκρατία, αν και υπήρξαν και εκεί απώλειες, καθώς ορισμένοι που εξελέγησαν στις 21 Μαΐου έχασαν την έδρα τους.

Αναλυτικά ποιοι μπαίνουν στη Βουλή και ποιοι έμειναν εκτός σε σχέση με τις 21 Μαΐου:

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
Επικρατείας

ΑΓΑΠΗΔΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ
ΣΚΥΛΑΚΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΛΥΤΡΙΒΗ ΙΩΑΝΝΑ
ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΝΕΦΕΛΗ
ΠΟΛΥΖΟΥ ΜΑΡΙΑ

Α’ Αθηνών

ΠΙΕΡΡΑΚΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
ΚΙΚΙΛΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΟΛΓΑ
ΠΛΕΥΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΘΑΝΟΣ)
ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ
Εκτός η Φωτεινή Πιπιλή και ο Άγγελος Συρίγος

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΚΩΣΤΗΣ)
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ-ΑΔΩΝΙΣ
ΚΕΡΑΜΕΩΣ ΝΙΚΗ
ΚΑΙΡΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΡΑΠΤΗ ΖΩΗ
ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (ΘΟΔΩΡΟΣ)
ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΝΙΚΟΣ)
Εκτός Γεώργιος Κουμουτσάκος και Άρια Αγάτσα

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ
ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ-ΜΙΧΑΗΛ (ΓΙΑΝΝΗΣ)
Εκτός Μαρία Συρεγγέλα*, Δημήτρης Καλογερόπουλος

*Αν δεν κρατήσει την έδρα ο Κ. Μητσοτάκης, θα πάει στη Μαρία Συρεγγέλα

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΔΕΝΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΘΕΟΔΩΡΙΚΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΤΑΚΗΣ)
ΚΥΡΑΝΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΣΠΑΝΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ-ΠΕΤΡΟΣ
ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ (ΧΑΡΗΣ)
ΚΑΛΛΙΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΑΝΝΑ
ΒΟΥΛΤΕΨΗ ΣΟΦΙΑ
Εκτός οι Αναστάσιος Γαϊτάνης και Ιωάννα Γκελεστάθη

Α’ Πειραιώς

ΚΑΤΣΑΦΑΔΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΔΟΜΝΑ-ΜΑΡΙΑ
ΒΛΑΧΑΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Β’ Πειραιώς

ΒΡΕΤΤΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΛΙΒΑΝΟΣ ΜΙΧΑΗΛ
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Α’ Ανατολικής Αττικής

ΖΑΧΑΡΑΚΗ ΣΟΦΙΑ
ΒΟΡΙΔΗΣ ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ (ΜΑΚΗΣ)
ΠΕΤΣΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ (ΣΤΕΛΙΟΣ)
ΒΛΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
Εκτός οι Βάσω Κόλλια και Αικατερίνη Κατσανδρή

Β’ Δυτικής Αττικής

ΚΩΤΣΗΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΜΠΟΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΛΙΑΚΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΠΟΥΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ

Αιτωλοακαρνανίας

ΣΑΛΜΑΣ ΜΑΡΙΟΣ
ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΚΩΣΤΑΣ)
ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Αργολίδος

ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Αρκαδίας

ΒΛΑΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Άρτας

ΣΤΥΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Αχαΐας

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
ΚΑΤΣΑΝΙΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
ΦΩΤΗΛΑΣ ΙΑΣΩΝ

Βοιωτίας

ΚΤΙΣΤΑΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ

Γρεβενών

ΓΙΑΤΣΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Δράμας

ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Δωδεκανήσου

ΠΑΠΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΜΑΝΟΣ)
ΙΑΤΡΙΔΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ (ΜΙΚΑ)
Κερδισμένη έδρα: ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ-ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Έβρου

ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΚΕΛΕΤΣΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Ευβοίας

ΖΕΜΠΙΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ ΣΥΜΕΩΝ (ΣΙΜΟΣ)
Επιπλέον έδρα: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

Ευρυτανίας

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΘΩΜΑΪΣ (ΤΖΙΝΑ)

Ζακύνθου

ΑΚΤΥΠΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

Ηλείας

ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
ΑΥΓΕΡΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ-ΘΕΟΔΩΡΑ
ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Ημαθίας

ΒΕΣΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΤΣΑΒΔΑΡΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ

Ηρακλείου

ΑΥΓΕΝΑΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΣΕΝΕΤΑΚΗΣ ΜΑΞΙΜΟΣ

Θεσπρωτίας

ΓΙΟΓΙΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Α’ Θεσσαλονίκης

*ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΡΑΠΤΗ ΕΛΕΝΗ
ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΑΝΝΑ
ΚΟΥΒΕΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ (ΣΤΡΑΤΟΣ)
ΓΚΟΛΙΔΑΚΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ

*Αν δεν κρατήσει την έδρα ο Κ. Μητσοτάκης, θα την πάρει ο Δημήτρης Βενιέρης Βελόπουλος

Β’ Θεσσαλονίκης

ΒΑΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΚΑΡΑΟΓΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
ΠΑΠΑΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ (ΦΑΝΗΣ)

Ιωαννίνων

ΤΑΣΟΥΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΚΕΦΑΛΑ ΜΑΡΙΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
Επιπλέον έδρα: ΑΜΥΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Καβάλας

ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΔΕΛΗΚΑΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

Καρδίτσας

ΤΣΙΑΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΚΩΤΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΣΚΟΝΔΡΑ ΑΣΗΜΙΝΑ
Επιπλέον έδρα: ΣΠΑΝΙΑΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (ΤΕΛΗΣ)

Καστοριάς

ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

Κέρκυρας

ΓΚΙΚΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Κεφαλληνίας

ΚΑΠΠΑΤΟΣ ΠΑΝΑΓΗΣ

Κιλκίς

ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Κοζάνης

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΗΛ (ΜΙΧΑΛΗΣ)

Κορινθίας

ΔΗΜΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ
ΤΑΓΑΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Χρήστου
Επιπλέον έδρα: ΣΟΥΚΟΥΛΗ-ΒΙΛΙΑΛΗ ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΝΗ (ΜΑΡΙΛΕΝΑ)

Κυκλάδων

ΒΡΟΥΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ)
ΜΟΝΟΓΥΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
ΦΟΡΤΩΜΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΚΑΦΟΥΡΟΣ ΜΑΡΚΟΣ

Λακωνίας

ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΝΕΟΚΛΗΣ
ΔΑΒΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Λάρισας

ΚΕΛΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΚΑΠΕΤΑΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΧΑΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΞΙΜΟΣ

Λασιθίου

ΠΛΑΚΙΩΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Λέσβου

ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

Λευκάδας

ΚΑΒΒΑΔΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Μαγνησίας

ΤΡΙΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΜΑΚΡΗ ΖΩΗ (ΖΕΤΤΑ)
ΜΠΟΥΚΩΡΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Μεσσηνίας

ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΧΡΥΣΟΜΑΛΛΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (ΜΙΛΤΟΣ)
Επιπλέον έδρα: ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Επιπλέον έδρα: ΜΑΝΤΑΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ

Ξάνθης

ΤΣΙΛΙΓΓΙΡΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ (ΣΠΥΡΟΣ)

Πέλλας

ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΛΑΚΗΣ)
ΣΤΑΜΕΝΙΤΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
ΚΑΡΑΣΜΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Πιερίας

ΜΠΑΡΑΛΙΑΚΟΣ ΞΕΝΟΦΩΝ (ΦΩΝΤΑΣ)
ΜΑΝΗ-ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΝΝΑ
ΚΟΥΛΚΟΥΔΙΝΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

Πρέβεζας

ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

Ρεθύμνης

ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Ροδόπης

ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ

Σάμου

ΣΤΕΦΑΝΑΔΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ

Σερρών

ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΤΑΣΟΣ)
Επιπλέον έδρα: ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ ΦΩΤΕΙΝΗ

Τρικάλων

ΣΚΡΕΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΛΙΟΥΤΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ-ΠΑΛΙΟΥΡΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ)

Φθιώτιδας

ΣΤΑΪΚΟΥΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Επιπλέον έδρα: ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ)
Επιπλέον έδρα: ΚΟΤΡΩΝΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Φλώρινας

ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

Φωκίδας

ΜΠΟΥΓΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Χαλκιδικής

ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Χανίων

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ (ΝΤΟΡΑ)
ΒΟΛΟΥΔΑΚΗ ΣΕΒΑΣΤΗ (ΣΕΒΗ)
Επιπλέον έδρα: ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Χίου

ΜΗΤΑΡΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΝΟΤΗΣ)

ΣΥΡΙΖΑ
Επικρατείας

ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΟΘΩΝ
ΑΚΡΙΤΑ ΕΛΕΝΑ
ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
Εκτός η Πόπη Τσαπανίδου

Α’ Αθηνών

ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΝΑΣΟΣ)
ΤΖΑΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Εκτός ο Νίκος Βούτσης

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΛΙΝΟΥ ΑΘΗΝΑ
ΤΣΑΚΑΛΩΤΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
Εκτός η Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ
ΑΧΤΣΙΟΓΛΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (ΕΦΗ)
Εκτός οι Ρένα Δούρου* και Ιωάννης Δραγασάκης

*Αν ο Αλ. Τσίπρας δεν κρατήσει την έδρα, η Ρ. Δούρου μπαίνει στη Βουλή

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΠΑΠΠΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΧΡΗΣΤΙΔΟΥ ΡΑΛΛΙΑ
ΦΩΤΙΟΥ ΘΕΑΝΩ
Εκτός ο Ιωάννης Μουζάλας

Α’ Πειραιώς

ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ
Εκτός ο Θοδωρής Δρίτσας*

*Αν ο Αλ. Τσίπρας δεν κρατήσει την έδρα, ο κ. Δρίτσας μπαίνει στη Βουλή

Β’ Πειραιώς

ΚΑΣΙΜΑΤΗ ΕΙΡΗΝΗ (ΝΙΝΑ)
Εκτός ο Ιωάννης Ραγκούσης

Α’ Ανατολικής Αττικής

ΚΑΡΑΜΕΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Εκτός ο Χρήστος Σπίρτζης

Αιτωλοακαρνανίας

ΖΑΜΠΑΡΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (ΜΙΛΤΟΣ)
Εκτός ο Γρηγόρης Θεοδωράκης

Αργολίδος

ΓΑΒΡΗΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Αρκαδίας

ΠΑΠΑΗΛΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Άρτας

ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΟΛΓΑ
Αχαΐας

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ (ΣΙΑ)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
Εκτός ο Γεώργιος Κυριακόπουλος

Βοιωτίας

ΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΟΥ (ΓΙΩΤΑ)
Δράμας

ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ
Δωδεκάνησσα

Εκτός η Χρύσα Καραγιάννη

Ευβοίας

ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ ΣΥΜΕΩΝ
Ηλείας

ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ – ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
Ηρακλείου

ΜΑΜΟΥΛΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΧΑΡΗΣ)
Εκτός ο Σωκράτης Βαρδάκης

Α’ Θεσσαλονίκης

ΝΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ)
ΘΡΑΣΚΙΑ ΟΥΡΑΝΙΑ (ΡΑΝΙΑ)
ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Εκτός ο Ιωάννης Αμανατίδης

Β’ Θεσσαλονίκης

ΦΑΜΕΛΛΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ
Εκτός η Δώρα Αυγέρη

Ιωαννίνων

ΤΖΟΥΦΗ ΜΕΡΟΠΗ
Εκτός ο Ιωάννης Στέφος

Καβάλας

Εκτός η Τάνια Ελευθεριάδου

Καρδίτσας

Εκτός ο Νίκος Μιχαλάκης

Κέρκυρας

ΑΥΛΩΝΙΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-ΧΡΗΣΤΟΣ

Κιλκίς

ΠΑΠΠΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

Κοζάνης

ΒΕΤΤΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

Κορινθίας

ΨΥΧΟΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Κυκλάδων

Εκτός ο Νικόλαος Συρμαλένιος

Λάρισας

ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Εκτός ο Ιωάννης Καριπίδης

Λέσβου

Εκτός ο Ιωάννης Μπουρνούς

Μαγνησίας

ΜΕΪΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Μεσσηνίας

ΧΑΡΙΤΣΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΑΛΕΞΗΣ)

Ξάνθης

ΖΕΪΜΠΕΚ ΧΟΥΣΕΪΝ

Πέλλας

ΤΖΑΚΡΗ ΘΕΟΔΩΡΑ

Πιερίας

Εκτός ο Σάκης Γκούνας

Πρέβεζας

ΜΠΑΡΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Ροδόπης

ΦΕΡΧΑΤ ΟΖΓΚΙΟΥΡ
Σερρών

ΚΑΡΠΟΥΧΤΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Τρικάλων

ΚΟΝΤΟΤΟΛΗ ΜΑΡΙΝΑ

Φθιώτιδας

ΣΑΡΑΚΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Φλώρινας

ΠΕΡΚΑ ΘΕΟΠΙΣΤΗ (ΠΕΤΗ)

Χαλκιδικής

ΜΑΛΑΜΑ ΚΥΡΙΑΚΗ

Χανίων

ΠΟΛΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

ΠΑΣΟΚ

Επικρατείας

ΔΟΥΔΩΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΜΑΝΤΖΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Α’ Αθηνών

ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΣ ΠΑΥΛΟΣ

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ-ΜΑΡΙΑ (ΜΙΛΕΝΑ)

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (ΝΑΝΤΙΑ)

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ*

*Αν δεν κρατήσει την έδρα, θα την πάρει η Παύλος Χρηστίδης

Α’ Ανατολικής Αττικής

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΜΑΝΩΛΗΣ)

Αιτωλοακαρνανίας

ΣΤΑΡΑΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Αργολίδος

ΠΟΥΛΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Αρκαδίας

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ

Αχαΐας

ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Βοιωτίας

ΜΟΥΛΚΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Δράμας

ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΤΑΣΟΣ)

Δωδεκανήσου

ΝΙΚΗΤΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Ευβοίας

ΚΑΖΑΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

Ηλείας

ΚΑΤΡΙΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

Ηρακλείου

*ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΒΑΤΣΙΝΑ ΕΛΕΝΗ

*Αν δεν κρατήσει την έδρα, θα την πάρει ο Φρέντυ Παρασύρης

Α’ Θεσσαλονίκης

ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Β’ Θεσσαλονίκης

Εκτός ο Αθανάσιος Γλαβίνας

Ιωαννίνων

ΤΣΙΜΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Καρδίτσας

Εκτός ο Σωτήρης Παπαγεωργίου

Κέρκυρας

ΜΠΙΑΓΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Κιλκίς

ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κοζάνης

ΚΟΥΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ (ΠΑΡΙΣ)
Κορινθία

Εκτός η Αικατερίνη Ταγαρά

Λακωνίας

ΓΡΗΓΟΡΑΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΝΑΓΙΑ)
Λάρισας

ΛΙΑΚΟΥΛΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ
Λασιθίου

ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ)
Λέσβου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΪΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μεσσηνίας

Εκτός ο Παναγιώτης Αδαμόπουλος

Ξάνθης

ΜΠΑΡΑΝ ΜΠΟΥΡΧΑΝ
Πέλλης

Εκτός η Ραχήλ Αλεξανδρίδου

Ρεθύμνης

ΧΝΑΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Ιωάννη
Ροδόπης

ΑΧΜΕΤ ΙΛΧΑΝ του Σαμπρή
Σερρών

Εκτός ο Μιχαήλ Τζελέπης

Τρικάλων

Εκτός ο Γεώργιος Οικονόμου

Φθιώτιδας

Εκτός ο Νίκος Τσώνης

Χαλκιδικής

ΠΑΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
Χίου

ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

ΚΚΕ
Επικρατείας

ΠΑΦΙΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Α’ Αθηνών

ΚΑΝΕΛΛΗ ΓΑΡΥΦΑΛΛΙΑ (ΛΙΑΝΑ)

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

*ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΚΤΕΝΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

*Αν δεν κρατήσει την έδρα, θα την πάρει η Έρη Ρίτσου

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΔΑΓΚΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΒΙΒΗ)

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΕΡΡΟΣ

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΔΙΓΕΝΗ ΑΣΗΜΙΝΑ (ΣΕΜΙΝΑ)

ΚΑΤΣΩΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Α’ Πειραιώς

ΑΜΠΑΤΙΕΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Β’ Πειραιώς

ΜΑΝΩΛΑΚΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΩ

Α’ Ανατολικής Αττικής

ΓΚΙΟΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Αιτωλοακαρνανίας

ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Αχαΐας

ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Ευβοίας

ΜΑΡΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Ηρακλείου

ΣΥΝΤΥΧΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

Α’ Θεσσαλονίκης

*ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

*Αν δεν την κρατήσει, την παίρνει ο Ιωάννης Δελής

Β’ Θεσσαλονίκης

ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ

Ιωαννίνων

Εκτός ο Νικόλαος Έξαρχος

Κοζάνης

Εκτός η Τίνα Κουζιάκη

Λάρισας

ΛΑΜΠΡΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Λέσβου

Κερδίζει έδρα: ΚΟΜΝΗΝΑΚΑ ΜΑΡΙΑ

Μαγνησίας

ΜΕΤΑΞΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Μεσσηνίας

Εκτός ο Νικόλαος Κουτρουμάνος

Τρικάλων

Εκτός ο Αχιλλέας Κανταρτζής

Φθιώτιδας

Χάνει την έδρα που είχε ο Δ. Κουτσούμπας

Χανίων

Εκτός ο Αλέξανδρος Μαρινάκης

ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ

Α’ Αθηνών

ΧΑΛΚΙΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΚΑΤΣΙΒΑΡΔΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΜΑΝΟΥΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΣΤΙΓΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Β’ Πειραιώς

ΖΕΡΒΕΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Α’ Ανατολικής Αττικής

ΔΗΜΗΤΡΟΚΑΛΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Αιτωλοακαρνανίας

ΒΑΛΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

Αχαΐας

ΑΣΠΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Ηρακλείου

ΓΑΥΓΙΩΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

Α’ Θεσσαλονίκης

ΚΟΝΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Β’ Θεσσαλονίκης

ΣΤΙΓΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

*Αν δεν κρατήσει την έδρα, θα την πάρει ο Πέτρος Δημητριάδης

Λάρισας

ΦΛΩΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ
Επικρατείας

ΣΑΡΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

Α’ Αθηνών

ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΒΙΛΙΑΡΔΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Ιωσήφ*

*Αν δεν κρατήσει την έδρα, πάει στη Νίκη Αγιοστρατίδου

Β’ Πειραιώς

ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ ΧΑΪΔΩ

Α’ Ανατολικής Αττικής

ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

Αχαΐας

Εκτός ο Ιωάννης Λαϊνιώτης

Έβρου

ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΠΑΡΑΣΧΟΣ

Εύβοιας

Εκτός ο Βασίλειος Αρμόνης

Ημαθίας

ΚΟΤΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Α’ Θεσσαλονίκης

ΚΟΥΠΕΛΟΓΛΟΥ ΣΥΜΕΩΝ

Εκτός ο Χαράλαμπος Παναγιωτίδης

Β’ Θεσσαλονίκης

ΧΗΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Λάρισας

Χάνει την έδρα ο Κυριάκος Βελόπουλος

Σερρών

ΜΠΟΥΜΠΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΝΙΚΗ
Επικρατείας

ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Α’ Αθηνών

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΑΤΣΙΟΣ

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΚΟΥΡΟΥΠΑΚΗ ΑΣΠΑΣΙΑ

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΒΡΕΤΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Α’ Ανατολικής Αττικής

ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΣΟΣ

Αχαΐα

ΤΣΙΡΩΝΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

Α’ Θεσσαλονίκης

ΝΑΤΣΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Β’ Θεσσαλονίκης

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Λάρισας

ΡΟΥΝΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Πιερίας

ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

Α’ Αθηνών

ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ

*Αν δεν κρατήσει την έδρα, θα την πάρει ο Αδαμάντιος Καραναστάσης

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ

*Αν δεν κρατήσει την έδρα, θα την πάρει ο Σπήλιος Ζαχαρόπουλος

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

ΚΕΦΑΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ (ΤΖΩΡΤΖΙΑ)

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

ΜΠΙΜΠΙΛΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

Β’ Πειραιώς

ΑΡΙΔΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Θωμά

Α’ Ανατολικής Αττικής

ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ

Α’ Θεσσαλονίκης

ΧΟΥΡΔΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

Β’ Θεσσαλονίκης

ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ

*Αν δεν κρατήσει την έδρα, θα την πάρει η Αρετή Παπαϊωάννου

Related posts

Δήμος Αλεξανδρούπολης: Έκτακτη σύγκληση του Δημοτικού Συμβουλίου θα ζητήσει ο Δήμαρχος Αλεξανδρούπολης Γιάννης Ζαμπούκης

admin

Ελληνοτουρκικά – Νέο ύπουλο σχέδιο η Τουρκία: Κέντρο Επιχειρήσεων των Τουρκικών Drones στα σύνορα

editor

Την πλήρη στήριξη των υποψηφίων του συνεχίζει να έχει ο περιφερειάρχης Αττικής Γιώργος Πατούλης

editor
26/02/2024 9:44