Κοινωνία Τοπικά Νέα

Η ομάδα εφήβων του Ν.Ο.Α κατέκτησε την 3η θέση πανελλαδικά

Ανακοινώθηκαν σήμερα από την ΚΟΕ τα τελικά αποτελέσματα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Αναπτυξιακών Κατηγοριών.
Η ομάδα εφήβων του Ν.Ο.Α είναι η 1η επαρχιακή ομάδα της Ελλάδας στην κατηγορία της, καταλαμβάνοντας την 3η θέση πανελλαδικά πίσω από τις παραδοσιακές δυνάμεις της κολύμβησης, τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και τον ΑΡΗ.

Βέβαια οφείλουμε να τονίσουμε για μια ακόμα φορά ότι ο Όμιλός μας είχε πρωταρχικό στόχο στα πρωταθλήματα αυτά, να απαλλάξει τους αθλητές και τις αθλήτριες του από το άγχος των μεταλλίων και την συγκέντρωση βαθμών για την κατανομή των διαδρομών.

Επιδίωξη μας ήταν να προσπαθήσουμε όλοι μαζί (Δ.Σ. προπονητές, αθλητές, γονείς) για την ομαλή επάνοδο των παιδιών στους αγώνες μετά από την καραντίνα και τις δύσκολες και πρωτόγνωρες συνθήκες διεξαγωγής πανελληνίων πρωταθλημάτων.

Η προσπάθεια αυτή οδήγησε την ομάδα των εφήβων του ομίλου σε μία μεγάλη και πρωτοφανή για επαρχιακή ομάδα διάκριση, η οποία γεμίζει υπερηφάνεια τον Ν.Ο.Α. και την πόλη της Αλεξανδρούπολης.

Σημειώνουμε ότι το εν λόγω πρωτάθλημα είναι το 2ο σημαντικότερο μετά το πρωτάθλημα ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ. Στην συνολική βαθμολογία του πρωταθλήματος ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ ο ΝΟΑ καταλαμβάνει την 7η θέση και την 2η θέση ως επαρχιακή ομάδα.

Οι παραπάνω διακρίσεις μας κάνουν περισσότερο περήφανους γιατί η προσπάθεια των τελευταίων ετών να κρατήσουμε τους κολυμβητές-κολυμβήτριες στην πισίνα σε ηλικίες 17-18 ετών (Β’-Γ’ Λυκείου) αρχίζουν να αποδίδουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

Στα ανωτέρω πρωταθλήματα ο ΝΟΑ συγκέντρωσε 534 βαθμούς, ενώ πέρυσι υπό κανονικές συνθήκες είχε συγκεντρώσει στα αντίστοιχα πρωταθλήματα 417,5 βαθμούς, μία ακόμη απόδειξη ότι η αγωνιστική ομάδα του ΝΟΑ συνεχίζει τα ανοδικά βήματα της για μία ακόμη χρονιά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών-τριών μας είναι τα εξής:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ
ΟΜΑΔΙΚΑ
4Χ100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ mixed – ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ – 5η θέση
4Χ100m ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ – ΕΦΗΒΩΝ – 4η θέση
4Χ100m ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ – 8η θέση
4Χ100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ – 10η θέση
4Χ100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ – ΕΦΗΒΩΝ – 4η θέση
4Χ200m ΕΛΕΥΘΕΡΟ – ΕΦΗΒΩΝ – 4η θέση
4Χ200m ΕΛΕΥΘΕΡΟ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ – 9η θέση

ΑΤΟΜΙΚΑ
ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ: 50μ πεταλούδα 2η θέση, 50μ ύπτιο 4η θέση
ΒΟΛΤΕΖΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ: 50μ πεταλούδα 4η θέση, 100μ πεταλούδα 5η θέση, 100μ ελεύθερο 13η θέση
ΒΑΡΣΑΜΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ: 100μ πεταλούδα 4η θέση, 50μ πεταλούδα 5η θέση, 100μ ελεύθερο 14η θέση
ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ: 400μ ελεύθερο 6η θέση, 800μ ελεύθερο 3η θέση, 1500μ ελεύθερο 9η θέση
ΚΑΪΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ: 50μ ελεύθερο 7η θέση, 50μ πεταλούδα 18η θέση
ΚΑΖΑΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ: 50μ πρόσθιο 33η θέση, 100μ πρόσθιο 35η θέση, 200μ πρόσθιο 27η θέση
ΠΑΛΑΚΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ: 50μ πεταλούδα 23η θέση, 100μ πεταλούδα 20η θέση
ΠΑΝΤΑΖΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ: 50μ πεταλούδα 7η θέση, 100μ ελεύθερο 6η θέση, 100μ πεταλούδα 8η θέση
ΛΕΟΝΤΙΔΗ ΔΗΜΗΤΡΑ: 50μ πρόσθιο 10η θέση, 50μ πεταλούδα 28η θέση
ΣΥΛΑΙΟΥ ΜΑΡΙΑ: 50μ ελεύθερο 13η θέση, 100μ ελεύθερο 8η θέση, 200μ ελεύθερο 14η θέση
ΖΗΝΟΒΙΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ: 50μ ελεύθερο 19η θέση, 50μ πρόσθιο 13η θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
ΟΜΑΔΙΚΑ
4Χ100m ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ – ΠΑΙΔΩΝ – 6η θέση
4Χ100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ – ΠΑΙΔΩΝ – 12η θέση
4Χ200m ΕΛΕΥΘΕΡΟ – ΠΑΙΔΩΝ – 10η θέση
ΑΤΟΜΙΚΑ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ: 50μ πεταλούδα 9η θέση, 100μ πεταλούδα 27η θέση, 100μ ελεύθερο 36η θέση
ΚΑΣΣΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ: 50μ πρόσθιο 8η θέση, 100μ πρόσθιο 7η θέση, 200μ πρόσθιο 31η θέση
ΚΑΡΑΣΑΒΒΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ: 100μ πεταλούδα 11η θέση, 400μ Μ.Α. 4η θέση, 200μ Μ.Α. 13η θέση
ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ: 400μ ελεύθερο 8η θέση, 400μ Μ.Α. 2η θέση, 200μ Μ.Α. 2η θέση
ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ: 50μ πρόσθιο 9η θέση, 100μ πρόσθιο 6η θέση, 200μ πρόσθιο 6η θέση
ΚΟΥΚΟΥΡΑΒΑ ΣΤΕΛΛΑ: 50μ πρόσθιο 56η θέση, 100μ πρόσθιο 56η θέση, 200μ πρόσθιο 50η θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α
ΟΜΑΔΙΚΑ
4Χ100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ mixed – ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΩΝ Α – 18η θέση
4Χ100m ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ – ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α – 14η θέση
4Χ100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ – ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α – 15η θέση
4Χ200m ΕΛΕΥΘΕΡΟ – ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α – 14η θέση

ΑΤΟΜΙΚΑ
ΜΠΟΥΡΟΥΛΙΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ: 50μ ελεύθερο 5η θέση, 100μ ελεύθερο 4η θέση, 50μ πεταλούδα 8η θέση
ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ: 50μ ελεύθερο 50η θέση, 50μ πρόσθιο 16η θέση, 100μ πρόσθιο 22η θέση
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΑΝΔΡΕΑΣ: 50μ πεταλούδα 33η θέση, 100μ πεταλούδα 35η θέση, 200μ πεταλούδα 13η θέση
ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ: 100μ ελεύθερο 30η θέση, 50μ ύπτιο 24η θέση, 100μ ύπτιο 25η θέση
ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ: 50μ ελεύθερο 12η θέση, 100μ ελεύθερο 32η θέση, 200μ ελεύθερο 32η θέση
ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ ΜΑΡΙΓΩ: 100μ πεταλούδα 37η θέση, 50μ ύπτιο 63η θέση, 50μ πεταλούδα 56η θέση
ΤΣΑΡΤΣΑΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ: 100μ πρόσθιο 34η θέση, 50μ πρόσθιο 26η θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β
ΑΤΟΜΙΚΑ
ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ: 50μ πρόσθιο 14η θέση, 100μ πρόσθιο 21η θέση, 200μ πρόσθιο 27η θέση
ΠΑΛΑΚΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ: 50μ ελεύθερο 12η θέση, 100μ ελεύθερο 16η θέση, 50μ πεταλούδα 42η θέση.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά:
– που ανέβηκαν στο βάθρο: ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗΣ ΑΠ., ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ, ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ
– που μπήκαν στην οκτάδα: ΒΟΛΤΕΖΟΣ, ΒΑΡΣΑΜΙΔΗΣ, ΚΑΪΚΗΣ, ΠΑΝΤΑΖΙΔΟΥ, ΣΥΛΑΙΟΥ, ΚΑΣΣΙΑΣ, ΚΑΡΑΣΣΑΒΑΣ, ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΟΥΡΟΥΛΙΤΗΣ
– που μπήκαν στην δεκαεξάδα: ΛΕΟΝΤΙΔΗ, ΖΗΝΟΒΙΟΥ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ, ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΟΥ, ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗΣ Θ., ΠΑΛΑΚΙΔΟΥ
– που συμμετείχαν σ’ αυτούς τους αγώνες κάτω από πρωτόγνωρες συνθήκες

Πηγή: e-evros.gr

Related posts

ΟΑΕΔ : Αντίστροφη μέτρηση για το δώρο Χριστουγέννων – Οι δικαιούχοι

admin

Στον «αέρα» η ακτοπλοϊκή σύνδεση -Τι θα γίνει με το «AZORES EXPRESS»

admin

Κορωνοϊός: «Δεν είναι μαγική η Θεία Κοινωνία» λέει ο Μητροπολίτης Άνθιμος Αλεξανδρουπόλεως

admin